torek, 12. april 2011

Pot - na drugi konec sveta

Celotno popotovanje v južne kraje, na črno celino, med bele nasmehe, se bo pričelo nekje v osrčju naše ljube Slovenije, 21. junija 2011. Z vlakom, avtom ali pa kar tovornjakom (kateri se me bo prej usmilil) se bom odpravila na letališče v München, ki bo moja prva izhodiščna točka. V večernih urah se bom vkrcala na letalo družbe Emirates ter poletela proti drugi izhodiščni točki - v Dubaj. Tam me čaka nekajurno čakanje na naslednji let, ki me bo popeljal proti moji tretji izhodiščni točki - v največje mesto Južne Afrike, Johannesburg. Okrog 22:00 ure, drugi dan potovanja, bom končno stopila na afriška tla, od tam naprej pa me bo pot vodila iz juga celine, nazaj gor, čez državo Swaziland ter čez mejo v Mozambik (približno 8 ur nočne vožnje z avtobusom - cca. 550km), do glavnega mesta Maputo (Mozambik). Zjutraj bom pot nadaljevala z lokalnim prevozom (chapa-majhen bus) iz Maputa do vasi Namaacha, kjer se nahaja ''moj'' misijon. Tale zadnji del poti bo od mene zahtevala še nadaljnjih 70km do cilja, kamor bom prispela v večernih urah, tretjega dne.

Samo popotovanje iz Ljubljane do misijona bo zelo avanturistično obarvano, saj bo tako hitrost prevoza, kot sama pot, trajanje, prevoznik in še kaj tretjega, odvisno od trenutnih dejavnikov, ki se bodo pojavljali na poti. (Beri: vreme, dobra/slaba volja mene in mimoidočih, počutje, ...)

- Okvirna pot iz Ljubljane do Namaache -
(klikni na zemljevid za povečavo)


sreda, 6. april 2011

Podatki o državi - mozambik


Kot sem Vam obljubila - tukaj je nekaj podatkov o sami državi, da boste sploh vedeli v katerem koncu Zemlje se bom potepala in v katerem morju namakala noge (seveda v prostem času, haha) :


Mozambík, uradno Republika Mozambik (portugalsko Moçambique ali República de Moçambique, je država v Južni Afriki, ki na severu meji na Tanzanijo, na zahodu na MalaviZambijoZimbabve in Republiko Južno Afriko, na jugu na Svazi ter na vzhodu na Indijski ocean.

ZGODOVINA
Prvi prebivalci Mozambika so bili predniki ljudstva Khoiseni. Med 1. in 4. stoletjem so začeli prodirati na ozemlje bantujska ljudstva, ki so nato do 15. stoletja ustanovila več svojih držav. V obdobju od 10. do 15. stoletja so se na severu ob obali utrdili Arabci, ki so iz svojih mest trgovali z zaledjem. Portugalci so začeli kolonizirati Mozambik v začetku 16. stoletja.
Sredi 16. stoletja se je začela donosna trgovina s sužnji, ki je trajala vse do konca 19. stoletja. V letih 1825 - 1895 je bila pokorjena država Zulujcev. Leta 1891 so bili s sporazumom med Portugalsko in Veliko Britanijo zglajeni spori okoli meje med Mozambikom in Njaso (Malavijem), Južno Rodezijo (Zimbabvejem). 
Leta 1919 je Mozambik pridobil ozemlje nekdanjih nemških kolonij. Leta 1951 Portugalska razglasi Mozambik za čezmorski teritorij. Po II. svetovni vojni se je razvil boj za neodvisnost Mozambika, ki je leta 1964 prerasel v oborožen spopad med leta 1962 ustanovljenim gibanjem FRELIMO in Portugalci. Po desetih letih bojev in s političnimi spremembami na Portugalskem je Mozambik dne 25. junija 1975 postal neodvisen. Nova vlada je dala zavetje in podporo osvobodilnim gibanjem v Južni Afriki in Rodeziji. 
Z ustanovitvijo enostrankarskega sistema, ki sta ga podpirali Južna Afrika in Rodezija, je izbruhnila državljanska vojna. Sredi 80-ih let so se začele politične in gospodarske reforme, kasneje pa tudi mirovni pogovori z RENAMO-m. Nova ustava iz leta 1990 je zagotovila večstrankarski sistem, tržno ekonomijo in svobodne volitve. Državljanska vojna se je končala s podpisom mirovnega sporazuma 4. oktobra 1992  in s prihodom mirovnih sil Združenih narodov.


UPRAVNA DELITEV
Mozambik je upravno razdeljen na 11 provinc:
- Cabo Delgado
- Gaza
- Inhambane
- Manica
- Maputo (glavno mesto)
- Maputo
- Nampula
- Niassa
- Sofala
- Tete
- Zambezia

OSNOVNI PODATKI
Površina države meri: 801,590 km² 
Število prebivalstva: 19.792.000 (ocena julij 2005)
Valuta: Mozambiški metikal (MZN) (MTN)
Časovni pas: CAT (UTC+2) / poleti ne upoštevajo (UTC+2)
Klicna koda: +258

Zastava države Mozambik

nedelja, 3. april 2011

Namen potovanja

S pomočjo interneta sem prišla v kontakt z gospo Zvonko Mikec, sestro iz salezijanske skupnosti, ki trenutno živi in deluje v Mozambiku. Po nekajmesečnem dopisovanju in njenem prijaznem povabilu, sem se odločila, da jo resnično obiščem na jugu afriške celine, v misijonu, kjer deluje.

V zameno za gostoljubnost salezijanskih sester, varovank misijona ter otrok, ki obiskujejo bližnjo šolo, bom opravljala prostovoljno delo. Pomagala bom pri vsakodnevnih opravilih na vrtu, v kuhinji in Internatu ter pri animaciji otrok. 

Želim si, da bi otrokom lahko omogočila vsaj malo brezskrbnosti in občutek pravega otroštva, zato vas prisrčno pozivam, da v kolikor imate doma kakšno igračo, knjigico, majico ali pa le preprost svinčnik odveč ali pa jih ne potrebujete več, da me kontaktirate  na email naslov in bom z največjim veseljem dostavila vse donirane stvari v prave roke, Vas pa bom redno obveščala, kdaj in kam in komu bodo potrebščine namenjene.


Popolnoma neobvezno mi lahko prispevate tudi kakšen Evro na TRR, ki bo še kako dobrodošel za nakup vsakodnevnih potrebščin in hrane.

V vsakem primeru pa ste in boste z menoj povezani preko misli, pozitivnih besed, zvezd na nebu ali kakorkoli drugače.

S skupnimi močmi in malenkostmi lahko ustvarjamo čudeže!

Image: Duncan Walker

Pozdrav do prihodjič, ko Vam bom opisala okvirno pot do misijona in objavila nekaj podatkov o sami državi.